Havaalanı Kodu Ne Anlama Geliyor?

by

Seyahat ediyorsanız ve LAX harflerini görüyorsanız, bunların Los Angeles, California'daki havaalanının havaalanı kodu olduğunu otomatik olarak bilebilirsiniz. Ancak, CAK'ın ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil, tüm dünyada havalimanlarına verilen kod harflerinin çok özel bir amacı vardır ve sadece iletişim için değil güvenlik konularında da kullanılmaktadır.

Tanım

Havaalanı kodunun tanımı: Kodun üç harfi, tüm dünyadaki havaalanları, hükümetler ve güvenlik yetkilileri tarafından tanınan bir "konum tanımlayıcısı" görevi görür. Her havalimanının kendine özgü farklı bir kodu vardır.

Havalimanları Kodlarını Nasıl Alır?

Atlanta, Georgia havaalanı örneğinde olduğu gibi çok basit bir süreç olabilir - kodu ATL'dir. Ancak birden fazla havalimanı olan veya aynı havalimanının hizmet verdiği birden fazla şehirde veya başlangıcı aynı olan şehirlerde işler biraz daha zorlaşıyor. Örneğin, Dallas/Fort Worth havaalanı kodu DFW'dir. Bazen harfler, John F. Kennedy Havaalanı için JFK gibi havaalanının adıyla eşleşir. Diğer zamanlarda, havaalanına, Mississippi'nin doğusunda veya batısındaki konumunu ilişkilendiren bir havaalanı kodu verilir. Dünya genelindeki büyüme ve havalimanlarının sayısındaki artışla birlikte kodlama sisteminde bazı değişiklikler yapılmaktadır. Şimdi, bazı havaalanlarının havaalanı kodlarında 4 harf veya onları belirtmek için harf ve sayıların bir kombinasyonu var.

Havalimanı Kodlama Sisteminin Tarihçesi Nedir?

1900'lerin başlarında Ulusal Hava Durumu Servisi, kolay başvuru ve hava durumu bilgilerini kaydetmek için farklı bölgelere ve şehirlere iki harf kodu atadı. İlk üç harfli kodlama sistemi 1930'larda Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından başlatıldı. 1930'larda havalimanları dünya çapında yayılmaya başlayınca, bir havalimanı koduna ihtiyaç duyuldu. Halihazırda iki harfli bir hava koduna sahip olan alanlar için, yeni kodu yapmak için orijinal iki harfe "X" harfi eklendi, dolayısıyla LA, LAX oldu.

Havalimanı Kodu Nasıl Kullanılır?

Gezginler, uçuş rezervasyonlarını yaparken ve havaalanındayken uçuş saatlerini, iptalleri ve gecikmeleri kontrol etmek için kullanırlar. Bagaj görevlileri ve check-in görevlileri gibi havayolu çalışanları, bagajınızı doğru uçuşa almak için bunu kullanır. Pilotlar, radarı izleyenleri hedeflerine dair bilgilendirmek için kullanır. Havaalanı kodu, yolcuları bagajlarıyla bağlantılı tutar ve ayrıca havaalanları, güvenlik personeli, seyahat acenteleri arasındaki iletişimi tutarlı ve düzenli tutar.

Başka Özel Kurallar Var mı?

Evet, kodların nasıl atandığına dair başka birçok kural var, ancak ilginç bulabileceğiniz bir tanesi, Birleşik Devletler ordusunun hükümete kendileri için özel bir havaalanı kod sistemi tayin etmesi için dilekçe vermesidir. Artık tüm askeri havaalanlarının ön yüzünde ek bir harf var. Örneğin, Donanma havalimanlarının hepsinde kodlarının başında bir N bulunur.

Havaalanı kodlaması, çoğumuzun asla düşünmediği ve muhtemelen çoğu zaman hafife aldığı bir şeydir. Ancak gerçek şu ki, hava yolculuğunu yalnızca yolcular için değil, havayolu çalışanları, pilotlar, kontrolörler vb. için de kolaylaştırdı. Farklı konumlarda bulunan ve farklı dilleri konuşabilen kişilerin seyahat sistemi hakkında temel bir anlayışa sahip olmalarını sağlar. Bu nedenle, bir dahaki sefere uçtuğunuzda, kodlama sisteminin avantajlarını düşünmek için bir dakikanızı ayırın.