Blog

  • Home

Hiç uçakla seyahat ettiniz mi? Her şeyin önüne geçmenin pek çok yolu var ve seyahatinizin bir adım önünde olmak için her şeyin “mükemmel” olduğundan emin olmalısınız. Bununla birlikte, uçuşunuzun ertelendiği veya en kötü ihtimalle iptal edildiği bir duruma hiç girdiniz mi?

Pek çok insan, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, nereye giderlerse gitsinler ve biletin fiyatı ne olursa olsun, iptal edilen uçuşlar için tazminat alabileceklerinin farkında değiller. Her yerde farklı görünüyor, ancak mevcut ve peşinden gitmek için zaman ayırmaya değer.

Peki süreç nasıl işliyor? Ne kadar sürecek ve harcadığınız zamana ve çabaya değer mi? İşte sürece ve işleri nasıl yapabileceğinize hızlı bir bakış.

Uçuş İptal Tazminatına Hak Kazanabilir misiniz?

Uçuşların iptal edilmesinin birkaç nedeni vardır – hava durumu, mekanik sorunlar, grev ve diğer güvenlik sorunları, iptallerin en yaygın nedenlerinden bazılarıdır. Ancak, yolcular neden tazminat almaya hak kazanır?

Gerçek şu ki, her ülkenin uçuş iptalleri tazminatı ve havayollarının işleri nasıl halletmesi gerektiği ile ilgili farklı yasaları vardır. Ancak, genel olarak, dahil olan birkaç şey var.

İlk olarak, gecikmenin ne kadar sürdüğü veya iptalin ne kadar sürede öğrenildiği. Belirli bir süre içindeyse, muhtemelen uygunsunuzdur. Ancak, hemen yeniden planlandıysa veya henüz havaalanında değilseniz, olmayabilirsiniz (veya daha az olabilir).

Ayrıca, o uçuşun diğer ucunda kaçırdığınız veya geç kaldığınız için uçuş iptal tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz. Örneğin, bir iş görüşmesi yapıyorsanız veya tıbbi bir prosedür geçirdiyseniz, rahatsızlık veya gelir kaybı nedeniyle daha fazla tazminat almaya hak kazanabilirsiniz.

Havayolunun Tazminat Vermesi Gerekmiyor mu?

İptal edilen bir uçuş için tazminat için ilk yol, havayolunun kendisindendir. Uçuşun iptal edildiği dakika, tazminat için topun yuvarlanmasını istersiniz. Havayolundan bir temsilciyi arayın veya zaten oradaysanız, havaalanındaki kiosklarına uğrayın.

Bu noktada, özel durumunuzla ilgili tazminat sağlamak için sizinle birlikte çalışıyor olmalılar. Örneğin, bir gecede bulunduğunuz yerde mahsur kalacaksanız, akşam için bir otelde veya başka bir konaklama yerinde size tamamlayıcı bir konaklama sağlanmalıdır. Yemek kartları da dahil edilmelidir.

Mali tazminat, günümüzde genellikle iptalin bir parçasıdır, ancak tüm havayolları buna hemen uymaz. Bu gibi durumlarda, borçlu olduğunuz tazminatı olabildiğince çabuk alabilmeniz için üçüncü bir taraftan yardım almanız gerekebilir.

Uçuş Sorunları için Tazminat Sağlayan Firmalarla Çalışmak

Pekala, uçuşunuz iptal edildi ve uzun vadede neler yapabileceğinizi ve neye uygun olduğunuzu bulmaya çalışıyorsunuz. Yasaları ve havayolunun işleri nasıl yapması gerektiğini biliyorsunuz – ama buna uymuyorlar.

Yani, elbette, onu halletmeye çalışıyorsunuz. Uçuş tazminat şirketlerinin yardımcı olabileceği yer burasıdır . Bu profesyoneller, söz konusu bu şirketlerle iletişim kurmak ve sizin gibi yolcular için her şeyin yoluna girmesini sağlamak olduğunda “büyük resim” hakkında çok şey biliyorlar ve ayrıca avukatlarla çalışıyorlar.

Çoğu zaman, sadece sizin adınıza havayoluyla iletişim kurarlar ve borcunuz olabilecek her şeyi almanızı sağlarlar. AirAdvisor gibi bu şirketlerden bazıları bir başarı ücretine dayalı olarak çalışır, bu nedenle şirket tüm riskleri üstlenir ve ücretini sizin için topladıkları ödemeden alırlar (sadece talebiniz başarılı olursa). Sizin için risksizdir, bu nedenle başarılı olmanızı sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacaklardır.

Ne Kadar Sürebilir?

Uçuş iptal tazminat sürecinin uzunluğu, işleri yoluna koymanızın ne kadar sürdüğüne bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, borçlu olduğunuz parayı ve tazminatı, her şey gerçekleştikten sadece birkaç gün veya hafta sonra alabilirsiniz. Ya bir çek alacaksınız ya da kartınızda olacak.

Ancak, hava durumu veya başka bir mücbir sebep ile ilgili bir sorun var gibi görünüyorsa, daha uzun sürebilir. Aldığınız tazminatı alabilmeniz için mahkemeye gitmesi veya başka şeylerin çözülmesi gerekebilir. Bu nedenle profesyonel bir yardım almanız ve süreç konusunda sabırlı olmanız gerekebilir.

Ne yaptığınıza ve oyunun bir adım önüne nasıl geçebileceğinize bakarken, seçeneklerinizi keşfettiğinizden ve içinde bulunduğunuz koşullar için neyin en mantıklı olduğunu gördüğünüzden emin olmak istersiniz. İşleri nasıl yapabileceğinizi keşfedin ve durumunuzun büyük resmine gerçekten baktığınızdan emin olun. Uzun vadede, ihtiyacınız olan yardımı alabilir ve durumunuz için en iyisinin ne olduğunu görebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.